warsztaty

EKOPRINTING

Ekoprinting to sposób barwienia papieru za pomocą naturalnych barwników pochodzących z roślin. Przy odpowiednim przygotowaniu, odrobinie szczęścia i sporych pokładach cierpliwości jesteśmy w stanie uzyskać nie tylko różnobarwne smugi i plamy, ale piękne kwiatowe i liściaste wzory. W czasie, gdy nasza tajemnicza mikstura będzie nasiąkać i bulgotać w wiedzmińskim garnku, zajmiemy się ozdabianiem tkanin. Wykorzystamy do tego siłę naszych mięśni, różnorodność roślinnych kształtów i bogactwo naturalnych pigmentów.


RELIEFY Z NATURY

Podczas tych warsztatów przygotujemy niezwykłe obrazy reliefowe. Natura daje nam przykłady tak wspaniałych i skomplikowanych kształtów oraz faktur, że bez dużej wiedzy i umiejętności malarskich lub rzeźbiarskich trudno je odwzorować. Dlatego też wykonamy nie imitację natury, a jej wierną kopię w postaci odlewu gipsowego lub cementowego. Dzięki temu uda nam się wydobyć najdrobniejsze detale liści oraz kwiatów i zatrzymać je na dłużej w naszym domu.


WOSKIEM MALOWANE

Batik to starożytna tradycja malowania na jedwabiu – do dziś kultywowana szczególnie w krajach południowej Azji. Technika ta wymaga niezwykłej precyzji i skupienia, ale jest też niezwykle efektowna. Pozwala tworzyć piękne, efemeryczne obrazy oraz niepowtarzalne tkaniny użytkowe: szale, chusty, czy serwetki. W czasie warsztatów poznamy również tajemnicze narzędzia takie jak tjanting, które umożliwiają wykonanie misternych woskowych wzorów na tkaninie.


WĄTEK I OSNOWA

Warsztaty tkackie mogą się okazać początkiem wspaniałej artystycznej przygody. Aby ją zacząć wystarczy prosta ramka i trochę kolorowych szmatek, z których powstanie pierwszy kilim. Jest to doskonała zabawa zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Młodszych uczy koordynacji ruchowej, rozwija małą motorykę dłoni i cierpliwość. Starszym daje chwilę wytchnienia, a czasem wręcz przypomina proces medytacji, który wycisza organizm i pozwala nabrać dystansu do codziennych zmagań. W trakcie warsztatu pokażę nie tylko podstawowe sploty, ale także różne formy warsztatów tkackich od tych najprostszych jak backstrap do krosna poziomego typu Rigid Heddle oraz przykłady tkanin jakie na nich powstają.  


ANIMACJA POKLATKOWA

Podczas tych warsztatów uczestnicy poznają tajniki studia fotograficzno-filmowego i nauczą się w jaki sposób można ożywić nieruchomy obraz. Przejdziemy cały proces tworzenia filmu krótkometrażowego w technice animacji poklatkowej – od stworzenia scenariusza, poprzez przygotowanie storyboardów, wykonanie rekwizytów, sfotografowanie scen, nagranie ścieżki dźwiękowej i montaż.
Animacja może stać się pretekstem do opowiedzenia lokalnej historii, stworzenia adaptacji dzieła literackiego albo przygotowania ciekawych materiałów edukacyjnych z wybranej dziedziny. Istnieje możliwość przeprowadzenia jednorazowych warsztatów lub całego cyklu. Wszystkie zadania dostosowuję bezpośrednio do wielkości grupy i wieku odbiorców.


TEATR ILUSTRACJI KAMISHIBAI

Teatr Ilustracji Kamishibai to wywodząca się z Japonii technika, którą zajmuję się już od 2013 roku. Jej podstawowym elementem jest drewniana skrzynka butai, mająca formę rozkładanego teatrzyku. Wewnątrz umieszczone są karty z ilustracjami. Każda z nich to kolejny fragment historii. Narrator przekłada kolejne ilustracje, snując jednocześnie opowieść. Forma małego spektaklu teatralnego wzbogaca język, poszerza wiedzę, a jednocześnie pomaga rozwijać wrażliwość estetyczną, kompetencje kulturowe, wzmaga koncentrację i stymuluje wyobraźnię. Cenną zaletą spotkań z teatrem kamishibai jest możliwość nawiązywania bezpośredniego kontaktu z widzami.
Każdemu spektaklowi towarzyszą warsztaty manualne.
Szczegółowy opis wszystkich warsztatów znajduje się tutaj.


OTWARTA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA

Od 2014 roku zajmuję się animacją kultury- przede wszystkim pracą z dziećmi i młodzieżą. W tym czasie opracowałam autorski program edukacji artystycznej z elementami arteterapii.
Wierzę, że sztuka nie jest dziedziną dla „wybranych”, a rysować i malować może nauczyć się każdy. Ekspresja artystyczna i radość z samego procesu tworzenia jest równie istotna jak umiejętności, wiedza i doświadczenie w zakresie różnych technik.
Zajęcia Otwartej Pracowni Artystycznej prowadzę w Domu Sąsiedzkim w Poznaniu (ul. Bukowa 2a). Więcej informacji o tym miejscu można znaleźć tutaj.

Scenariusze poszczególnych warsztatów dostosowuję zawsze do wieku, liczebności i indywidualnych
potrzeb grupy. Chętnie odwiedzę nawet najdalsze zakątki Polski i przywiozę ze sobą wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Prowadzę również zajęcia indywidualne, a także spotkania międzypokoleniowe.

Szczegóły możemy ustalić telefonicznie lub meilowo. Odpowiem na wszystkie pytania, a niezdecydowanym doradzę:)

Zapraszam do kontaktu.