Kamishibai

Kamishibai, łączy w sobie żywą literaturę z obrazem. Jest to niezwykle ciekawa metoda pracy, zwłaszcza z najmłodszymi „czytelnikami”. Dzięki specjalnej konstrukcji pozwala „czytającemu” pozostawać w ciągłej interakcji ze słuchaczami oraz w tym samym czasie pokazywać ilustracje, które są dopełnieniem czytanej lub opowiadanej historii. Kamishibai to alternatywna forma literatury dziecięcej. Jest to tradycyjna sztuka czytania/opowiadania, wywodząca się z Japonii. Historia kamishibai sięga czasów średniowiecznych, ale dzisiaj wykorzystywana jest w wielu krajach na świecie jako wspaniałe narzędzie edukacyjne. Za pomocą kamishibai dzieci poznają literaturę, teatr oraz świat ilustracji książkowej. Kamishibai to niewielka drewniana skrzynka, która po otwarciu nabiera formę miniaturowego teatru. Wewnątrz znajdują się ilustracje i towarzysząca im opowieść czytana przez prowadzącego (tekst znajduje się na odwrocie każdej ilustracji). Ilustracje są płynnie zmieniane, w miarę tego jak rozwija się opowieść. W dzisiejszych czasach dzieci bezustannie narażone są na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne- przede wszystkim dźwięki i poruszające się obrazy. Jest to w późniejszym okresie rozwoju często przyczyną zaburzeń koncentracji i innych problemów, gdyż umysł małego dziecka nie jest w stanie tak szybko przetwarzać wielu informacji. Ilustracja książkowa natomiast, nie tylko pobudza wyobraźnię, ale także pozwala na dłużej skupić się na jednym obrazie – dostrzec i zapamiętać więcej szczegółów.

Kamishibai wykorzystuje wszystkie walory ilustracji książkowej i dodatkowo wzbogaca je o kontakt z żywym słowem będąc niezwykłą alternatywą dla konwencjonalnych form literatury dla dzieci.

Do tej pory, współpracując ze Stowarzyszeniem Zielona Grupa, zredagowałam i zilustrowałam cykl bajek świata opartych na tradycyjnych legendach i podaniach z różnych kręgów kulturowych.

Wszystkie bajki dostępne są tutaj.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *